Bayide yok, galeri el yakıyor « Ayvalıktv – Ege Hürbakış

Bayide yok, galeri el yakıyor « Ayvalıktv – Ege Hürbakış

15 Ağustos 2022 - 17:01

Bayide yok, galeri el yakıyor

Ekimde otomobil satışları yarı yarıya düşünce biz de hem bayilerdeki son durumu görmek hem de en iyi ihtimalle ne zaman bir sıfır otomobil alabileceğimizi öğrenmek üzere bayileri gezdik. İstanbul’da 5 bayiye uğradık. Maalesef elimiz boş döndük. Yerli modellerde en az 2 ay sonrası işaret edilirken, ithalde ‘Belirsiz, sıkıntılar 6 ayı bulabilir’ yanıtını aldık. Galeriler ise ellerindeki az sayıda sıfır aracı normal fiyatının 10 bin TL ila 50 bin TL üzerinde satıyor.

Son Güncelleme :

06 Kasım 2021 - 9:00

41 views
1

2 Bayide yok, galeri el yakıyor

Mikroçip kriziyle başlayan sıkıntılar hammadde, lojistik, emtia fiyatlarının artmasıyla zirve yaptı. Yaşanan aksaklıklar nedeniyle ne ithal araç Türkiye’ye gelebildi ne de yerli üretici mikroçip bulup Türkiye’de üretibildiği aracını piyasaya sunabildi. Söz konusu sıkıntılar ekim ayı satış verilerine de yansıdı.

3

4

5 Bayide yok, galeri el yakıyor

İthal araç satan bir bayi ise istediğimiz modelin dışında elinde farklı modellerden bulunduğunu söyledi. Galeriler ise ellerinde bulunan az sayıda aracı normal fiyatının 10 bin TL ila 50 bin TL üzerinde satmayı teklif etti. Bayileri dolaşmadan önce kafamızda bir segment ve donanım paketi belirledik.

6

7 Bayide yok, galeri el yakıyor

ŞU AN ELİMİZDE YOK FİYAT ARTABİLİR İLK durağımız ithal araçların satışlarını gerçekleştiren Maslak’taki bir bayi oldu. Hemen bir satış temsilcisi bizi karşıladı. Kendisine C-Hatchback sınıfında orta donanım paketine sahip bir modeli sorduk. Ancak aldığımız cevap genel oldu.

8

9

10 Bayide yok, galeri el yakıyor

Satış temsilcisi ayrıca, 2 bin TL’lik bir kapora ücreti karşılığında tercih ettiğimiz C-Hatcback stoklara girdiği takdirde işlemlerin başlayacağını aktardı. Buraya da, elinizde “Farklı bir model var mı?” diye sorduk. Ancak, “Ne ithal ne yerli bu ay herhangi bir modelin teslimi pek mümkün değil” yanıtını aldık.

11

12

13 Bayide yok, galeri el yakıyor

İçerde araç olduğunu görünce biraz heyecanlandık ama yine istediğimiz donanımda ve segmentte aracın olmadığı gerçeği yüzümüze çarptı. Öte yandan, bu bayi stok açısından biraz daha şanslıydı. Ellerinde farklı modelde araç bulunduğunu dilersek satış işlemlerini başlatıp 1 ay içerisinde aracı teslim edeceklerini söylediler. Fiyatlar 450 bin TL’nin üzerine çıkınca bu sefer “Biz bir bakınalım” diyerek oradan ayrıldık.

14

15

0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x