Geliri azalan çalışan mesajla uyarılacak « Ayvalıktv – Ege Hürbakış

Geliri azalan çalışan mesajla uyarılacak « Ayvalıktv – Ege Hürbakış

15 Ağustos 2022 - 14:54

Geliri azalan çalışan mesajla uyarılacak

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, yayınlanan 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın detaylarını kaleme aldı.

Son Güncelleme :

06 Kasım 2021 - 9:00

44 views
1 Geliri azalan çalışan mesajla uyarılacak

Programda istihdam ve kayıt dışı istihdama detaylı yer verilerek, hem mevcut durum hakkında değerlendirme yapıldı, hem de 2022’de her iki konuda da izlenecek yol haritası belirlendi. Programda dikkat çeker bazı başlıkları da paylaşayım.

2

3 Geliri azalan çalışan mesajla uyarılacak

2021 yılında ise istihdamın bir önceki yıla göre bin 829 kişi artacağı, işgücüne katılma oranının yüzde 51.4 olacağı bekleniyor. Programa göre, işsizlik oranının yüzde 13.2’den yüzde 12.6’ya düşeceği tahmin ediliyor.

4

5 Geliri azalan çalışan mesajla uyarılacak

SGK’YA 280.7 MİLYAR TL Gelelim, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, sosyal güvenlik sistemi ile ilgili tespitlere. 2021’de bir önceki yıla göre prim gelirlerindeki düşüş nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), toplam gelirlerinin GSYH’ya oranının 0.2 puan; bununla birlikte sigorta ödemeleri ve sağlık giderlerindeki düşüş sonucunda SGK’nın toplam giderlerinin GSYH’ya oran olarak 1.1 puan azalması bekleniyor.

6

7

8

9 Geliri azalan çalışan mesajla uyarılacak

Programda, sosyal sigorta kapsamındaki nüfus oranının kayıt dışı istihdamla mücadele ve prim teşviklerinin etkisiyle 2020 yılında yüzde 87 düzeyine ulaştığı vurgulanıyor. Genel olarak bakıldığında ise bugün için kayıt dışı istihdam oranı yüzde 20’lerde.

10

11

12 Geliri azalan çalışan mesajla uyarılacak

KAYIT DIŞI İSTİHDAMLA MÜCADELE Programda, kayıt dışı istihdam ile mücadele kapsamında en çok dikkatimi çeken uygulama; özel sektörde çalışan sigortalıların prime esas kazancının bir önceki aya göre yüzde 20 ve üzerinde azalması durumunda çalışanlara bilgilendirme amaçlı kısa mesaj gönderilecek olması.

13

14 Geliri azalan çalışan mesajla uyarılacak

Ayrıca tüm nüfusun katılmasının zorunlu olduğu genel sağlık sigortası sistemine prim borcu olanlara da tebliğ gönderilerek, prim borçlarının ödenmesi de istenecek. Başta da belirttiğim gibi, 2022, kayıt dışı istihdam ile mücadele yılı olacak.

0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x